Tur ne Moske dhe St Petersburg - I KONFIRMUAR

 03 June
 Vas Tour
  - 1019 - Tirana - Albania
 Vas Tour
Nisja: 03 Qershor – 5 dite, 785 EUR http://www.vas.al/Moske-St.Petersburg.aspx Te Perfshira: ✔ Fluturimi Tirane – Moske dhe St Petersbur Tirane ✔ Transfertat si ne program ✔ Akomodimi ne hotel 4* me mengjes ne Moske ✔ Akomodimi ne hotel 4* me mengjes ne St. Petersburg ✔ City Tour Moske ✔ City Tour St. Petersburg ✔ Biletat e trenit St. Petersburg – Moske ✔ Guide profesionale EKSTRA PAGESE: ✔ Viza turistike Pershkrimi i Programit: Dita 01: Tirane – Moske Takimi dhe prezantimi me guiden tone ne aeroportin e Tiranes dhe me pas nisja per ne Moske. Pas mberritjes ne aeroport takimi me partneret tane dhe transferta per ne hotel Akomodimi ne hotel ne Moske Dita 02: City Tour Moske 07:00 – 09:00 – Mengjesi ne hotel (bufe e hapur ) 09:00 – 13:00 - Vizita panoramike e qytetit me autobus eshte nje variant ideal per te njohur qendren historike te Moskes dhe monumentet kryesore te saj. Fillimisht do te ecim permes rruges se famshme Tverskaya, do te vazhdojme me Sheshin e Kuq - qe eshte padyshim nje nga sheshet me te bukura ne bote. Ai eshte prej viteve pjese e trashegimive te UNESCO. Eshte quajtur “I Kuq” ose “Krasnaya” per bukurine e tij, pasi ne gjuhen ruse kuptimi i dyte i kesaj fjale eshte ‘i bukur”. Sheshi eshte i rrethuar nga ndertesa te famshme si Muzeu Historik ( vizite nga jashte), Kremlini ( 19 euro per person + 40 euro shtese per grupin) bazilika St. Basil me kupolat e saj te famshme (me pagese ekstra 9 euro per person), e cila eshte ndertuar me urdher te Ivanit te Tmerrshem. Sheshi i Kuq eshte gjithashtu shtepi e mauzoleumit te Leninit (hyrje e lire) si dhe vendi ku Ushtria e Kuqe ben marshime ne periudha te ndryshme te vitit kryesisht gjate festave. De te kalojme perpara katedrales Saint-Saviour (hyrje e lire), Teatrit Bolshoi (vizite nga jashte) e me pas perpara "Lubianka" fasades “imponuese” te ish-KGB. Do te vazhdojme permes rrugices se tregtareve te lashte ne lagjen Kitai-Gorod ne te cilen gjenden edhe disa kisha te vogla. Gjithashtu do te eksplorojme bregun e lumit te Moskes, do te shohim parlamentin Duma (nga jashte) dhe do te ndalojme ne krye te kodres "Sparrow” para universitetit Lomonossov – nje nga “qiellgervishtesit” e epokes se Stalinit me arkitekture karakteristike moskovite. Do te bejme nje ndalese ne parkun Viktoria (ndalese per foto) dhe para manastirit Novodevichi (11 euro /per person), i cili sherbeu si muze frymezimi per Tchaikovsky per te kompozuar “Liqenin e Mjelmave”. Turi yne do te perfundoje ne rrugen Arbat – pedonalen e gjalle ne qender te qytetit te vjeter. 13:00 – 14:00 Kohe e lire per dreken (fakultative ) Kthimi dhe akomodimi ne hotel Pasite e lire per te eksploruar qytetin ne menyre individuale ku nuk do te mungojne edhe sugjerimet e guides sone Akomodimi ne hotel Dita 03: Moske – St. Petersburg Mengjesi ne hotel Me pas do te drejtohemi ne stacionin e trenit per te vazhduar transferten ne St. Petersburg 13:30 Nisja nga Moska 17:40 Mberritja ne St. Petersburg Akomodimi ne hotel dhe kohe e lire per te eksploruar qytetin ne mbremje Dita 04: City Tour St. Petersburg 07:00 – 09:00 - Mengjesi ne hotel 09:00 – 13:00 – City Tour i qytetit Shen Petersburgu,i klasifikuar prej kohesh trashegimi boterore e UNESCO, cilesohet shpesh si ‘Venecia e Veriut” fale kanaleve te shumte, ishujve dhe urave. Teknika luksoze dhe te sofistikuara u perdoren gjate ndertimit te tyre. Pasuria e careve dhe luksi verehet ne pallatet e shumta, teatrot, fasadat qe dekorojne bulevardin e madh te njohur si Prespektiva (Prospekt). Jeta e ethshme e rruges pershkruhet nga Nikolai Gogoli ne tregimin e tij "Nevsky Prospekt". Gjithashtu Fjodor Dostojevski shpesh e ka shendrruar rrugen ne skenen e kryeveprave te tij si ne romanin Krim dhe Ndeshkim. Ne ditet e sotme aty gjenden dyqanet kryesore dhe zhvillohet jeta e nates se Shen Petersburgut. Pergjate rruges do te shohim ndertesa prestigjoze si : Pallatin Anichkov (hyrje e lire por rezervimi duhet bere ne advance), Pallatin Belozersky (4 euro per person), Katedralen Kazan (hyrje e lire) dhe marketin Eliseev. Do te kalojme Fontanken, lumit qe pershkron qendren e Shen Petersburgut, lumin Moika si dhe kanalin e Griboyedov. Ne brigjet e ketij te fundit ndodhet katedralja e famshme e Saint-Saviour ( Kisha e Shpetimtarit) e ndertuar ne stilin tipik rus me kupolat e saj shumengjyreshe dhe te arta. Pallati i Dimrit qe dikur ka qene rezidence e careve te Rusise (tashme kthyer ne muze ,pjese e Hermitage, hyrje me 12 eur/pp dhe 50 shtese per grupin), “kontrollon” lumin Neva nga fasada e saj veriore. Ne bregun tjeter te lumit duket “silueta” e Forteses se Pjetrit dhe Paulit (Petropavlovskaya Krepost), keshtjella e themeluar nga Pjeter i Madh me 1703. Jo shume larg ndodhet krocera Aurora ( hyrja 8 euro/ per person), nje anije e 1900-es qe aktualisht eshte kthyer ne muze. Nje nga incidentet e para te Revolucionit te Tetorit nisen pikerisht ne kete anije. Ne te ndodhet edhe Kabina e Pjetrit te Madh. Nga kjo rezidence modeste Cari ndoqi personalisht punimet per qytetin e “Tij” mes viteve 1703 – 1708. Ne ishullin Vasilievsky ndodhen Menishkov ( hyrja 3 euro/pp + 50 euro shtese per rezervim grupi) Do te kalojme permes godines se senatit dhe katedrales St. Isaac (me ekstra pagese 8 euro/pp) me kolonat e saj te medhaja. Afer me te nga jashte do te shohim ndertesen e Filarmonise, Teatrin Marinsky. Ne fund do te shohim Kishen e Shen Nikolasit (hyrje e lire)e rrethuar nga kanalet. Kohe e lire per dreken fakultative Akomodimi ne hotel Dita 05: Moske – Tirane Mengjesi ne Hotel Check out nga hoteli dhe transferta per ne Aeroport Fluturimi per ne Tirane Kthimi ne Tirane Fundi i sherbimit tone.

More Events In Tirana

 29 October, Saturday
 Tirana
 29 October, Saturday
 Tirana
 26 November, Saturday
 Tirana
 06 November, Sunday
 Tirana